İnşaat maliyetlerinde büyük artış

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre bir önceki aya göre malzeme endeksi yüzde 8.37, işçilik endeksi yüzde 0.66 arttı. Ayrıca, bir önceki yılın aynı ayına göre malzeme endeksi yüzde 41.09, işçilik endeksi yüzde 16.87 arttı.

Bina inşaatı maliyet endeksi aylık yüzde 5.56, bina dışı yapılar için inşaat maliyet endeksi ise aylık yüzde 7.81 arttı.

TÜİK açıklamasına göre malzeme ve işçilik kalemlerinin ve ağırlıklarının belirlenmesi için yapı tiplerini temsil edecek şekilde 77 inşaat projesi analiz edilerek, bunun sonucunda yaklaşık 2,300 ürün ve ağırlıkları tespit edildi. Bu ürünlerin ilgili fiyat endeksi ile eşleştirilmesi sonucu her bir yapı tipi için maliyet endeksi hesaplandı.

REUTERS

._sms-container { display: block; width: 100%; background-color: #DBDBDB; border-radius: 10px; display: flex; padding: 4px; align-items: center; margin: 30px 0; } ._sms-container p { font-family: -apple-system, BlinkMacSystemFont, “Segoe UI”, Roboto, Oxygen-Sans, Ubuntu, Cantarell, “Helvetica Neue”, sans-serif; font-size: 17px; font-weight: bold; padding: 0 30px 0 0; } ._sms-container img { width: initial !important; margin: 0 20px; height: 22px; } ._sms-container img.sms_transparent { height: 1px; width: 1px; }

Merakla beklenen Yılmaz Özdil’in son kitabı “Mustafa Kemal” Plus abonelerine hediye.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir