Çipras İstanbul’da… Bugün tarihi ziyarette bulunacak

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, Türkiye ziyareti kapsamında Ankara’daki temaslarının ardından dün gece İstanbul’a geldi. Dün Ankara’da Cumhurbaşkanı Erdoğan ile bir araya gelen Çipras’ın bugünkü programı bir hayli yoğun.

Çipras, bugün Ayasofya’yı ziyaret edecek ve daha sonra Heybeliada Ruhban Okulu’na gidecek. Fener Rum Patriği Barholomeous’u ziyaret etmeyi planlayan Çipras’ın bu gezisinin tarihi bir değeri de var. Zira Çipras, 48 yıldır kapalı olan Heybeliada Ruhban Okulu’na gidecek.

Yunan Başbakanın ziyareti öncesinde okulda hazırlıkların neredeyse bittiğini ve ziyaretin kendileri için çok önemli olduğunu ifade eden Heybeliada Ruhban Okulu Başrahibi Prof. Dr. Elpidophoros Lambriniadis, “Hazırlıklar bitti sayılır, protokol hazır, öğle yemeği için her şey hazır, havada güzel inşallah hava yarın kötüleşmez. Biz saat 11.00’da bekliyoruz Çipras’ı. Ana kapıdan içeri girecek kiliseye doğru yönelecek. Kiliseye girmeden önce mum yakacak, bizde adet olduğu gibi sonra da Patriğin yanında yer alacak. Bir ayin yapılacak her zamanki ayin biliyorsunuz her 6 Şubat bizim bayram günümüz. Bahçede beraber bir ağaç dikecekler, resmi yemek verilecek ve program sona erecek. Tarihi bir ilk olduğu için tarihi bir düzenleme yapmak zorundaydık. İtiraf etmeliyim ki hemen okulun açılacağına inanamıyorum bu ziyaretin neticesinde” dedi.

._sms-container { width: 100%; background-color: #f3f3f3; border-radius: 10px; display: flex; padding: 6px 15px; align-items: center; margin: 30px 0; border: solid 1px #eee; } ._sms-container p { font-size: 17px; font-weight: bold; padding: 0 30px 0 0; color: #ff4136; } ._sms-container:before { display: inline-block; vertical-align: middle; content: “29BF”; font-size: 24px; color: #ff4136; margin-top: -4px; margin-right: 10px; }

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir