CHP’li Hamzaçebi: İstanbul ve Ankara’yı kazanacağız

Bir öğrencinin yerel seçimlerde CHP’nin başarı elde edip edemeyeceği yönündeki sorusuna yönelik Hamzaçebi, “Bu seçimlerde iki şehri örnek vereceğim. İstanbul ve Ankara’yı kazanacağız. Bu bir başarıdır. Yanına Antep, Mersin ve Adana’yı da ilave edebilirim. Diğer büyükşehirleri de ekleyebilirim. İstanbul’da şu an 39 ilçenin 14’ü CHP’dedir. Bunu 30’a yaklaştıracağız” diye konuştu.

“İTTİFAKI İHTİYATLA DEĞERLENDİRMEK LAZIM”

Genel seçimlerde ittifaklar kurulduğunu hatırlatan Hamzaçebi, “Her ittifakın genel seçimlerde almış olduğu oyların toplamının yerel seçimlerde de alacağı şeklindeki sonuçlar yanlıştır. Yerel seçimlerde seçmenle siyasal partiler arasındaki bağ zayıflar. Aday profili öne çıkar. O profilin taşıdığı özellikler seçmen için oy vermiş olduğu partiyle bağının ötesine geçer. Onun için yapılan ittifakları ihtiyatla değerlendirmek lazım. O nedenle bu seçim adayın öne çıktığı bir yerel seçim olacaktır” dedi.

“CUMHURBAŞKANI DESTEĞE İHTİYAÇ DUYUYOR”

Türkiye’de geçtiğimiz genel seçimlerin ilk kez ittifakların yarıştığı bir seçim olduğunu söyleyen Hamzaçebi, “Parlamentoda Cumhurbaşkanının yasa çıkarabilmesi için kendi siyasal partisinin desteği dışında desteğe ihtiyaç duymaktadır” diye konuştu.

“İSTANBUL YAĞ LEKESİ GİBİ”

1950’den bu yana İstanbul’un yüzde bin 300 arttığını kaydeden Hamzaçebi, İstanbul’un gayrimenkul bazında büyüdüğünü söyledi. Hamzaçebi, “İstanbul bir yağ lekesi gibi büyüyor. İstanbul’da yaşayan, gelecek umudunu koruyan büyümeyi gerçekleştiremiyor” dedi.  DHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir